IV MAŁOPOLSKI KONGRES KOBIET

5 marca w krakowskim hotelu Double Tree by Hilton Kraków, w centrum konferencyjnym na poziomie -2, odbył się czwarty już Małopolski Kongres Kobiet.

Rok temu III Kongres otwierał prof. Jerzy Vetulani wykładem o mózgach kobiet i mężczyzn zwracając uwagę na różnice i burząc mit nad wyższością umysłu męskiego nad kobiecym.

W tym roku inaugurujący wykład prowadziła prof. Anna Siwik z AGH. Temat: Kobiety w historii Polski.

Przez cały dzień toczyły się panelowe spotkania, wykłady, imprezy. Trudno czasem o wybór, bo w jednym czasie jest tyle ciekawych tematów. Zawsze jest kilka wykładów z tematu przewodniego, który brzmiał w tym roku – MOC JEST W NAS, oraz dotykających spraw aktualnych.

W tym roku było i o zanieczyszczeniu powietrza – Czym oddychamy w Małopolsce. Wspieranie rozrodczości: in vitro i naprotechnologia,Moc jest w nich. O kobietach i mężczyznach z niepełnosprawnymi dziećmi.O emeryturach.Alimenty, rodzicielstwo, odpowiedzialność. Zawsze jest wykład ze spraw związanych ze zdrowiem. W tamtym roku była bardzo ciekawa rozmowa ze specjalistami onkologami o nowotworach kobiecych – piersi i jajnika. W tym roku o profilaktyce – Profilaktyka to podstawa. Nie mogło zabraknąć też o aktywności ruchowej – Spotkanie pod hasłem Ruch i aktywność dla kobiet.Wszystkie wykłady, spotkania kończą się poradami, gdzie znaleźć pomoc. Zawsze można podejść do wykładowcy czy uczestników rozmowy z własnymi pytaniami.

Tematy dotyczące rozwoju:

Jak dyskutować, aby się nie kłócić. Jak mówić, aby nas słuchano i jak słuchać innych. – Pokazywał, że kobiety potrzebują być wysłuchane i dążą do tego, by artykułować swoje potrzeby nie w konfrontacji z innymi (mężczyznami), ale w dialogu, z szacunkiem, uwagą do tego, co mają do powiedzenia.

Moc słowa, komunikacja bez przemocy. – Kobiety wyraźniej dostrzegają ten problem w naszym życiu, bo często też same doświadczają przemocy psychicznej i fizycznej. Nie chcą jej przenosić na własne dzieci. Nie tylko chcą chronić je przed takimi zachowaniami, ale uczyć je porozumiewania się bez przemocy.Porozumienie Bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC), porozumienie współczujące, w skrócie PBP – sposób porozumiewania się opracowany przez M. B. Rosenberga, który dzięki skupieniu uwagi na pewnych aspektach komunikatu rozmówcy oraz własnego (mianowicie na uczuciach i potrzebach), a także specyficznym formom posługiwania się językiem, pozwala na całkowite wyeliminowanie lub co najmniej ograniczenie możliwości wystąpienia przemocy w dialogu w jakiejkolwiek formie, psychicznej lub fizycznej. (wikipedia.org)

Kobieta Asertywna – wykład motywujący przygotowany przez Studio Rozwoju Kompetencji Anny Łyżwy. – Jak skutecznie i z większą odwagą działać w swoim życiu zawodowym i prywatnym. Asertywność to nie tylko umiejętność mówienia NIE i komunikowania wprost swoich potrzeb, ale też umiejętność przyjmowania odmowy od innych. Jeśli dajemy sobie prawo do mówienia NIE, to musimy umieć zaakceptować to NIE dla nas od innych.

Na pewno w roku przyszłym odbędzie się V Małopolski Kongres Kobiet. Myślę, że jubileuszowy bo piąty, będzie nie mniej ciekawy. Zachęcam do uczestnictwa, wyjazdu do Krakowa na jeden dzień, poświęcony sprawom i problemom dotyczącym kobiet pośrednio i bezpośrednio.

AC.

 

Dodaj komentarz